Expozice

Jan Tomáš Fischer - Medailérská tvorba / Dům umění

Komorní expozice medailéra Jana Tomáše Fischera (25. XI. 1912 Znojmo - 7. 3. 1957 tamtéž) je umístěna v bývalé rodinné kapli měšťanského paláce (dnes Dům umění JMM). Prezentuje tvorbu znojemského rodáka, který se natrvalo zapsal do kulturního podvědomí svého rodného města stejně jako do dějin moderní poválečné medaile.

Vystavené medaile J. T. Fischera, absolventa pražské Akademie výtvarných umění u profesora Otakara Španiela (1938 - 1946), jsou z větší části svým námětem vázány ke Znojmu. Vynikají mezi nimi ražené medaile na 500. výročí postavení radniční věže (1948) a dokončení obnovy románské hradní kaple Panny Marie a sv. Kateřiny ve Znojmě (1949), stejně jako medaile k 250. výročí narození vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše (1948) a 200. výročí jeho vynálezu (1954).

V lité portrétní medaili jsou zde mj. představeny portréty herečky Ireny Kačírkové, ředitele znojemského muzea V. Drlíka, ředitele Národního muzea v Praze G.  Skalského, profesora V. V. Štecha i příslušníků vlastní rodiny. Nalezneme zde rovněž medaile na Jaroslava Seiferta (1957), jejíž rubovou stranu již nemohl J. T. Fischer dokončit. Náhradou za autorem zamýšlený námět byl na reverzu umístěn nápis sestavený ze slov básníka J. Seiferta.