Expozice

Zřícenina hradu Cornštejn

Co skrývala hradní sklepení?

V roce 2011 byly na zřícenině hradu Cornštejn dokončeny poměrně rozsáhlé stavební práce. V jejich rámci byla opravena schodiště vedoucí z hlavního hradního nádvoří do sklepení obou paláců. Aby si mohl návštěvník lépe představit, jak takové hradní sklepení ve středověku vypadalo a k čemu sloužilo, připravilo pracoviště historie Jihomoravského muzea v těchto podzemních prostorách tématickou instalaci.   

Že cornštejnská sklepení ještě nevydala všechna svá tajemství, se musí každý přijít přesvědčit na vlastní oči!

Méně ponuré sklepení nového paláce představuje v zadní části palácovou spižírnu a přípravnu jídla, kde sličná děvečeka připravuje chutný pokrm pro panstvo v horních patrech. Přední část sklepního sálu slouží jako ubikace, kde se po nocích válí, hoduje a v kostky či karty hráje palácová stráž. Je však den, takže na lelkování není pravá chvíle, posádka musí střežit hradní brány a hradební ochozy... 

Jiná atmosféra panuje v hlubším sklepení starého paláce. Propadlo ve stropu sklepní klenby a úzká ležatá okénka propouštějí jen minimum denního světla a my se ocitáme v obávané hradní hladomorně. Právo útrpné patřilo ve středověku k nejobávanějším prostředkům, jak vymoci na zločinci výpověď či doznání. Cornštejnský pán měl na počátku 16. století tuto pravomoc nad svými poddanými podobně jako většina velkých vrchností v okolí. Zatímco jeden trestanec odevzdaně sedí v okovech v rohu místnosti, druhý právě zakouší tzv. suché trápení, neboť je právě mučen natahováním na žebříku. Hrozivě vypadající chladné mučící nástroje na stěně napovídají, co bude následovat... Brrr, raději rychle ven na světlo Boží!

AktuálněObjekty muzeaPartneři muzea

Webarchiv

Tiskové zprávy

Projekty

Svatby

Zajímavosti, výročí

Muzeality

Hradovánky 2018

Pohádkové léto

DEN MORAVSKÉ HISTORIE - 5. červenec 2018

Secesní kabaret aneb Rozmarné léto ve Znojmě

Léto na Cornštejně

Kalendář akcí k 100. výročí vzniku československé státnosti

Rotunda sv. Kateřiny

Znojemský hrad

Minoritský klášter

Dům umění

Památník Prokopa Diviše

Zřícenina hradu Cornštejn

Portál Jihomoravského kraje

Město Znojmo

Vinné sklepy Lechovice

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Správa NP Podyjí

Státní hrad Bítov

Klíč k památkám

Novinky do emailu

Vložte e-mail a my vám budeme
posílat informace o výstavách
a dění v našem muzeu.


Napište nám