17.10.2017 - 19.10.2017

ÚT-ČT: 9-11.30 | 12-17

Dům umění

Výstavy

Živé houby, jedlé i jedovaté 2017

Jihomoravské muzeum ve Znojmě srdečně zve na výstavu Živé houby, jedlé i jedovaté, která bude k vidění letos netradičně v Domě umění ve Znojmě od 17. do 19. října 2017.

V pondělí 16. října v 16:00 proběhne zahájení výstavy s komentovanou prohlídkou, na kterou si můžete donést vlastní nálezy hub k určení a případnému zařazení do výstavy.

Pro velký ohlas je přidána další komentovaná prohlídka ve středu 18.10.2017 v 16,00 hodin a výstavou Vás provede přímo autor výstavy Radomír Němec.

Na výstavě bude v prodeji kniha Houbařský rok na Znojemsku.
Autoři: Radomír Němec, Milan Šenkýř, Marek Čapoun
Kniha je určena jak houbařům začátečníkům, tak těm poučenějším, a na své si přijdou i zájemci o přírodu našeho znojemského regionu.

Budeme se těšit.

 

 

 

 

 

Více o knize:
Jméno knihy: Houbařský rok na Znojemsku
Autoři: Radomír Němec, Milan Šenkýř, Marek Čapoun

Kniha je určena jak houbařům začátečníkům, tak těm poučenějším, a na své si přijdou i zájemci o přírodu širšího regionu. Poměrně podrobně je pojednáno o zhruba 150 druzích rostoucích na Znojemsku. O dalších desítkách taxonů je v knize zmínka. Druhy jsou řazeny tematicky do kapitol podle období převládajícího růstu, případně podle jiného pojícího tématu. Na počátku každé z těchto kapitol uvádíme recept k přípravě pokrmu, v němž hlavní roli hraje některý druh popisovaný v dané kapitole. Druhy následně prezentované jsou ilustrovány barevnými fotografiemi z regionu (většina fotografií je od Marka Čapouna a Radomíra Němce) a doplněny krátkými texty s informacemi o stanovišti, na kterém houba roste. To vše je zpestřeno vybranými zajímavostmi nebo souvislostmi. Nechybí ani srovnání s podobnými nebo příbuznými druhy a v neposlední řadě jsou zařazeny fotografie mikrosvěta hub (fotografie Milana Šenkýře). V samostatných kapitolách jsou krátce nastíněny širší tematické souvislosti. Dozvíme se, co to vlastně houba je nebo jak se rozmnožuje, uvedena jsou také regionální specifika ovlivňující růst hub nebo informace o chemických látkách houbami produkovaných (léčivé a samozřejmě jedovaté houby). Houbaři s hlubším zájmem o problematiku ocení pasáž věnovanou výzkumu hub na Znojemsku, dále stránky o regionálně významných a vzácných druzích nebo kapitolu „Výstavy hub v Jihomoravském muzeu“. V posledně jmenované kapitole je uveden seznam druhů, které je možné na podzim v regionu najít a objevily se tak na výstavách hub zdejšího muzea. Kniha vycházející za finančního přispění Jihomoravského kraje má 256 stran.

V případě dotazů můžete kontaktovat jednoho z autorů výstavy:

radomirnemec@gmail.com

AktuálněObjekty muzeaPartneři muzea

Webarchiv

Tiskové zprávy

Projekty

Svatby

Zajímavosti, výročí

Muzeality

Hradovánky 2018

Pohádkové léto

DEN MORAVSKÉ HISTORIE - 5. červenec 2018

Secesní kabaret aneb Rozmarné léto ve Znojmě

Léto na Cornštejně

Kalendář akcí k 100. výročí vzniku československé státnosti

Rotunda sv. Kateřiny

Znojemský hrad

Minoritský klášter

Dům umění

Památník Prokopa Diviše

Zřícenina hradu Cornštejn

Portál Jihomoravského kraje

Město Znojmo

Vinné sklepy Lechovice

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Správa NP Podyjí

Státní hrad Bítov

Klíč k památkám

Novinky do emailu

Vložte e-mail a my vám budeme
posílat informace o výstavách
a dění v našem muzeu.


Napište nám