13.06.2017 - 01.10.2017

Út-Ne 09-17 hodin

Znojemský hrad

Výstavy

Hračky šlechtických dětí

Hračky šlechtických dětí z let 1800–1940

Výstava mechanických a technických hraček

VÝSTAVU JE MOŽNÉ NAVŠTÍVIT POUZE V RÁMCI BĚŽNÉ PROHLÍDKY HRADU

13. června – 1. října 2017

Jihomoravské muzeum ve Znojmě – Znojemský hrad

www.muzeumznojmo.cz

Cílem této výstavy je pomocí dobových předmětů umožnit lidem v dnešní době počítačové techniky alespoň trochu proniknout a nahlédnout do minulosti, zastavit jejich nastavené tempo a ukázat jim, že i v této době se vyráběly hračky, hry a jiné předměty pro děti, které se v různých obměnách a časových odstupech vyrábějí až do dnešních dnů. Mnoho z těchto výrobků bylo velmi kvalitně zhotoveno a již tenkrát převzato od našich prapředků z 18. století i z dob dřívějších. Tyto hračky – panenky, hry, stavebnice, postavičky na klíček, parní strojky, promítačky, vláčky a další předměty – se častokrát předávaly z generace na generaci po dlouhá staletí. Také na této výstavě jsou hračky, které mají zaznamenané údaje o dárci s datem věnování, nebo se dochoval záznam o tom, komu hračka patřila (např. kravička s telátkem, 1845–1855). Je známé, že v minulosti si většina rodičů takové hračky svým dětem nemohla koupit. Ještě v polovině 19. století si manufakturně a továrně vyráběné hračky mohli dovolit většinou jen šlechtické rodiny. V rozmezí let 1840–1860 dochází k jejich rozšíření i do bohatších měšťanských rodin. Díky této společenské vrstvě, která zvyšovala poptávku, se hračky začínají vyrábět již ve větším množství a dochází i k jejich velkému exportu z Německa do dalších zemí: Francie, Rakousko-Uherska, Holandska, Anglie i Severní Ameriky. Na výstavě je možné shlédnout také hračky a hry z tohoto období. Některé exponáty, zvláště zvukové hračky s měchem, pocházející z Erzgebirge (Krušnohoří) se exportují pouze na americký trh. Američtí obchodníci z New Yorku je pak prodávají po celých spojených státech. Jako důkazem exportu do západního světa již v tomto období, jsou několikajazyčné názvy na obalech výrobků. K vývozu hraček z německých zemí na světový trh dochází již na počátku 19. století.

Na výstavě jsou zastoupeni nejvíce němečtí výrobci, kteří se prosadili svými kvalitními výrobky již v tomto období po celém světě. Nejvíce výrobců hraček a her bylo soustředěno v Norimberku. Kolem roku 1840 dochází také k proniknutí promítacího přístroje Laterny Magici (Lampa kouzelná) jako dětské hračky do měšťanských rodin. O její rozšíření se zasloužil francouzský výrobce Auguste Lapierre. Do této doby sloužila spíše jen jako fyzikální optický přístroj nebo jako obživa pro potulného promítače, který cestoval po Evropě a promítal lidem barevné ručně malované obrázky dům od domu. Nejstarším známým výrobcem Laterny Magicy byl vědec Christian Huygens (1629–1699), který okolo roku 1659 sestrojil svoji první Laternu Magicu. Na výstavě je Laterna Magica zastoupena výrobkem od A. Lapierra z let 1875–1880.

V roce 1895 Francouzi Auguste Lumiere a jeho bratr Louis konají první veřejné kinematografické představení v Grand Café na Baulevardu des Capucines v Paříži. Jejich promítací přístroj „kinematograf“ promítal nezvukový film a sloužil současně jako kamera, kopírka i projektor. Jedním z prvních výrobců, kteří začali vyrábět tuto převratnou novinku  „kinematograf“ jako hračku nejenom pro dospělé, byla firma Ernst Plank z Norimberka kolem roku 1897. Výstava rovněž představuje i kinematograf od této firmy z let 1898–1900.

Parní stroj se do první poloviny 19. století vyrábí nejspíše pouze jako badatelský a ukázkový fyzikální přístroj. Ale již ve druhé polovině století se začínají vyrábět parní stroje jako hračky stejně jako parní lokomotivy. Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout jeden z prvních německých parních strojů vyráběných již jako hračka v letech 1875–1880. Vystavené sbírkové předměty zapůjčilo Muzeum technických hraček.

 

Nejzajímavější exponáty výstavy:

1.      Houpací kůň, 1780–1805, Německo nebo Rakousko

2.      Mechanický strojek slepice, 1790–1820, Německo

3.      Kuše, 1780–1830, Těšínsko

4.      Laterna Magica, 1875–1880, A. Lapierre, Francie

5.      Parní stroj, 1875–1880, Německo

6.      Obrázkové kostky, 1880–1890, autor motivů Josef Mánes, Čechy

7.      Lotto Dauphin, kolem roku 1850, Francie

8.      Pokojíček pro panenky, kolem roku 1880, Rakousko-Uhersko

9.      Kloubová panenka s porcelánovou hlavou a pravými vlasy, kolem roku 1900, Německé země

10.  České národní karty, 1893, autor motivů Mikoláš Aleš, J. Ritter, Praha

 

Muzeum technických hraček přeje všem návštěvníkům výstavy co nejdelší zastavení se v době dávno minulé se vzpomínkou na všechny ty, kteří tady byli před námi a zanechali zde své význačné stopy pro další generace.

 

AKCE, přednášky, vycházkyObjekty muzeaPartneři muzea

Webarchiv

Muzeum 2016 - video

Tiskové zprávy

Projekty

Svatby

Zajímavosti, výročí

XXXVIII. Přednáškový cyklus 2018

Velikonoční workshopy v muzeu

Přednáška J.Kacetla: Znojmo v bojích o trůn po vymření Přemyslovců

Tradiční velkopáteční vycházka za poklady Znojemska

Rotunda sv. Kateřiny

Znojemský hrad

Minoritský klášter

Dům umění

Památník Prokopa Diviše

Zřícenina hradu Cornštejn

Portál Jihomoravského kraje

Město Znojmo

Vinné sklepy Lechovice

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Správa NP Podyjí

Státní hrad Bítov

Klíč k památkám

Novinky do emailu

Vložte e-mail a my vám budeme
posílat informace o výstavách
a dění v našem muzeu.


Napište nám