08.12.2017 - 02.02.2018

po–st, pá | 9.00–17.00 | čt | 9.00–17.45

minoritský klášter

Střípky z dějin módy

V minoritském klášteře můžete od 8. prosince 2017 zhlédnout výstavu Střípky z dějin módy, kterou si Jihomoravské muzeum ve Znojmě připravilo na závěr letošního roku.

Výstava pojednává o dějinách historického kostýmu a jejím vývoji od starověku až do 80. let 20. století a jistě okouzlí nejen dámy a malé slečny. Každou epochu zde charakterizují osobnosti, které si s ní spojujeme a na výstavě můžete zhlédnout například Kleopatru, císařovnu Sisi, královnu Alžbětu nebo lady Dianu v dobových kostýmech a modelech.

Jiří Mačuda, kurátor výstavy, seznamuje s exponáty blíže: „Módní kreace i historické kostýmy budou představeny na panenkách, které jsou těmto dobovým oděvům modelkami. Součástí výstavy jsou rovněž původní šaty a kostýmy, dobové fotografie s ukázkami modelů a sbírka doplňků, které autorka výstavy za dobu své činnosti nashromáždila.“

"Historie odívání je můj celoživotní koníček. Šaty, boty a ostatní doplňky zhotovuji podle dobových obrazů a kreseb a snažím se co nejvíce přiblížit k předloze. Přijďte se podívat a obdivujte se mnou krásu a eleganci historických oděvů. Ať Vás moje princezny potěší stejně jako mě, když je oblékám," zve na výstavu autorka paní Zdeňka Mudráková ze Zlína.

Výstava bude ke zhlédnutí v minoritském klášteře od pátku 8. 12. 2017 ve výstavním sále v 1. patře až do 2. února 2018. V rámci doprovodného programu bude pro děti k dispozici herní koutek, kde si nejen malí návštěvníci mohou vyzkoušet vyrobit papírovou panenku a šaty nebo doplňky měnit podle nálady.

Autorku výstavy paní Zdeňku Mudrákovou ze Zlína představuje krátký medailonek v pořadu Toulavá kamera (5. 11. 2017):