04.08.2017 - 05.11.2017

út-so: 9-11.30 | 12-17 ne: 14-17

Stoletá vzpomínka na třetí rok Velké války

1916: Stoletá vzpomínka na třetí rok Velké války
4. 8. – 5. 11. 2017

Autorská výstava historika Jihomoravského muzea ve Znojmě Jiřího Kacetla je dalším pokračováním chronologického cyklu, připomínajícího v českém a moravském kontextu nepříliš známé reálie první světové války. Na obrazových a textových panelech se návštěvník dozví základní reálie třetího válečného roku 1916 s hrůzami ruské Brusilovovy ofenzívy na východě a velikých bitev na Sommě a u Verdunu na západě Evropy. Zvlášť jsou vylíčeny osudy znojemského c. a. k. 99. pěšího pluku ("Žlutí čerti") a vídeňsko-znojemského c. k. 24. pluku zeměbrany na východní frontě, dále je pak přiblížena rapidně se zhoršující situace zásobování a všeobecného nedostatku v zázemí Znojemska. Výstavu doplňují exponáty vojenské výzbroje i výstroje, dále veliký dřevěný štít znojemského Červeného kříže s pamětní knihou pro dárcovské hřeby (vystavený poprvé od roku 1945), polní pošta, zápisky vojáků, rodáků ze Znojemska, mapy, odznaky a vojenská vyznamenání. Výstava je podobně jako v roce 2014 a 2015 opět umístěna v přízemí Domu umění ve Znojmě, a to ve dnech 4. 8. až 29. 10. 2017. Jako doprovodný program proběhnou dvě prohlídky komentované kurátorem, a to ve čtvrtek 31. srpna a ve čtvrtek 26. října 2017, vždy v 18 hodin.

AKCE, Přednášky, vycházkyObjekty muzeaPartneři muzea

Pohádkové léto v Domě umění