22.09.2017 - 01.12.2017

po–st, pá | 9.00–17.00 | čt | 9.00–17.45

Minoritský klášter

Výstavy

U nich i u nás / Drent und herent

Prohlídka komentovaná kurátorem a spoluautorem výstavy Jiřím Kacetlem proběhne ve čtvrtek 30.11.2017 v 17,00 hodin.

Tématem letošního výstavního a edičního projektu, na kterém spolupracovalo Jihomoravské muzeum ve Znojmě (Jiří Kacetl) s Muzejním spolkem v Holabrunu (Ernst Bezemek, Friedrich Ecker), byla vinorodá a uměleckými památkami posetá krajina na pomezí jižní Moravy a Dolního Rakouska. Autoři se zamýšleli nad společnými i rozdílnými rysy historického vývoje Znojemska a Holabrunska zejména v moderním období, od občanské revoluce v roce 1848 až po současnost. Vždyť lidé, kteří v této oblasti žili a stále žijí, byli za tuto dobu svědky vzestupů a pádů celkem pěti politických režimů. V centru pozornosti autorů výstavy stojí na jedné straně pozoruhodná kontinuita, setrvačnost a stabilita, na druhé straně zásadní proměny v politických, kulturních, umělecko-historických a hospodářských vztazích zejména po roce 1918 a po roce 1945.   

Zvláštní pozornost je věnována srovnání architektury hradů a zámků, kostelů a drobných církevních památek, fenoménu vinařských uliček, pěstování vinné révy a rozvoje lehkého průmyslu v souvislosti s nástupem moderních komunikačních prostředků, jakým byla především císařská silnice z Vídně přes Znojmo do Prahy a Severozápadní dráha z Vídně přes Znojmo do Děčína a Berlína. V neposlední řadě výstava prezentuje i dědictví tzv. železné opony, vznik bilaterálního národního parku v Podyjí a přínosy rostoucího cestovního ruchu v oblasti od pádu komunistického režimu v Československu a znovuotevření hranic v prosinci 1989.

Výstava, jejíž realizaci podpořila Země Dolní Rakousko v rámci tzv. Čtvrťového festivalu (Viertelfestival NÖ) muzeí a galerií ve Vinné čtvrti (Weinviertel), měla svoji premiéru v květnu tohoto roku v muzejních prostorách starého panského mlýna v Holabrunu, nyní se přesouvá na moravskou půdu do Znojma, do velkého sálu minoritského kláštera. Doprovází ji útlá celobarevná publikace s německo-českojazyčným zrcadlovým textem a spoustou poutavých snímků a ilustrací. Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 21. září  v 18 hodin.

 

Pro více informací – kacetl@muzeumznojmo.cz; tel. +420 604677822

AKCE, přednášky, vycházkyObjekty muzeaPartneři muzea

Webarchiv

Muzeum 2016 - video

Tiskové zprávy

Projekty

Svatby

Zajímavosti, výročí

XXXVIII. Přednáškový cyklus 2018

Velikonoční workshopy v muzeu

Přednáška J.Kacetla: Znojmo v bojích o trůn po vymření Přemyslovců

Tradiční velkopáteční vycházka za poklady Znojemska

Rotunda sv. Kateřiny

Znojemský hrad

Minoritský klášter

Dům umění

Památník Prokopa Diviše

Zřícenina hradu Cornštejn

Portál Jihomoravského kraje

Město Znojmo

Vinné sklepy Lechovice

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Správa NP Podyjí

Státní hrad Bítov

Klíč k památkám

Novinky do emailu

Vložte e-mail a my vám budeme
posílat informace o výstavách
a dění v našem muzeu.


Napište nám