11.05.2018 - 26.08.2018

PO-SO: 9-11.30 | 12-17 NE: 14-17

Dům umění

Výstavy

Zahrada naší minulosti

Zahrada naší minulosti - secesní keramika z Vranovské vsi

Na přelomu dvou staletí, devatenáctého a dvacátého, po dobu téměř šedesáti let vznikala ve Vranovské Vsi, nenápadné obci Znojemska, pozoruhodná secesní keramika.

Keramická manufaktura Paula a Anny Wranitzky (značka P.A.W.) vyráběla především užitkovou keramiku (od váz až po talíře) obvykle z červené hlíny s vysokým obsahem železa z okolí Znojma. Charakteristická je pro jejich výrobky tvarová rozmanitost – od běžných forem, staletími ověřených až po formy zvláštní, s opakovaným zaškrcením těla vázy, vícenásobnou deformací hrdla a s uchy neobvyklé modelace i počtu.

Dekor byl prováděn téměř vždy malbou šlemem (jinak šlikrem, jak to často nazývají hrnčíři - z něm. Schlickermalerei). Keramiku pak zdobil touto technikou provedený secesní dekor květin – od nejoblíbenějších macešek přes lekníny, fuchsie, konvalinky, kosatce až třeba k čilimníku. Dekor se vyznačoval zářivou barevností, kterou tvůrci docílili vzájemným působením tmavě červeného podkladu s malbou krytou transparentní glazurou. Jednotlivé výrobky byly často součástí různých sérií s množstvím velikostních variant a velké škály různé barevnosti motivů. Mimořádně zajímavé dekory ve stylu geometrické secese pak odrážely jejich velkou oblibu také například v Německu a Belgii.

Firma Wranitzky, zaměstnávající v době největší slávy téměř sto zaměstnanců, ale vyvážela své produkty do celé Evropy, Orientu i Ameriky. To manufakturu ve Vranovské Vsi nepochybně řadilo k největším producentům umělecké a užitkové keramiky na Moravě i v Čechách. Právě kvůli převažujícímu zahraničnímu prodeji se keramika z Vranovské vsi málo objevuje na starožitnickém trhu. Největší kolekce keramiky P.A.W. se nachází například ve městech Scheibbs (Rakousko), Plymouth (Velká Británie), Hamburg (Německo) a velké sbírky jsou údajně i v New Yorku a Brisbane.

Jeden z celosvětově nejpočetnějších souborů této osobité keramiky si pak můžete prohlédnout právě na této nové výstavě „Zahrada naší minulosti – Secesí keramika z Vranovské Vsi“ v Domě umění JMM od 11. května do 26. srpna. Výstavu navíc doprovází velkoformátový katalog se základními údaji o firmě, její produkci a s více než třemi sty barevných fotografií, který je celosvětově vůbec první publikací na toto téma.

I přes někdejší celosvětový věhlas manufaktury neprávem unikala keramika P.A.W. větší pozornosti nejen mezi veřejností, ale i u většiny odborníků – až dosud! Objevte s námi zašlou slávu více než sto let staré keramiky z Vranovské Vsi!

Jiří Hořava

AKTUÁLNĚObjekty muzeaPartneři muzea

Webarchiv

Muzeum 2016 - video

Tiskové zprávy

Projekty

Svatby

Zajímavosti, výročí

Pohádkové léto

MUZEJNÍ NOC 2018 - Cesta časem

PÁLENÍ ČARODĚJNIC V NAŠEM KRAJI

Kalendář akcí k 100. výročí vzniku československé státnosti

Rotunda sv. Kateřiny

Znojemský hrad

Minoritský klášter

Dům umění

Památník Prokopa Diviše

Zřícenina hradu Cornštejn

Portál Jihomoravského kraje

Město Znojmo

Vinné sklepy Lechovice

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Správa NP Podyjí

Státní hrad Bítov

Klíč k památkám

Novinky do emailu

Vložte e-mail a my vám budeme
posílat informace o výstavách
a dění v našem muzeu.


Napište nám